Šekspīra lugas: agrāk un tagad

Šekspīra laikos sieviešu lomas spēlēja vīriešu aktieri, bet nesen aktrises ir uzņēmušās dažas no viņa slavenākajām vīriešu lomām, piemēram, Hamletu un Džūliju Cezāri. Clare McManus izskata dzimumu Šekspīra snieguma vēsturē.

 

Teātris agrāk

Šekspīra izrāde ir arēna izpratnei par vēlmēm, seksualitāti un dzimumu lomām, kā arī izaicinājumu auditorijas cerībām, it īpaši attiecībā uz sieviešu izpildītāju. Aktrises jau sen uzstāja uz savām tiesībām uz tādām olimpiešu lomām kā Hamleta: Sarah Bernhardt 1899. gada izrāde atrodas senās tradīcijās, ko nesen pievienoja Maxine Peike savā izrādē Mančesteras karaliskajā apmaiņā 2014. gadā. Bernhardta sniegums iedalījis auditorijas: tas noteikti bija vismaz daļēji kas saistīts ar dzimumu robežu šķērsošanu, ar vienu agrīnā Londonas recenzentu atklājot, kā polarizētas dzimumu idejas varētu būt, kad viņš sūdzējās, ka “sieviete pozitīvi vairs nespēj iznīcināt Hamletas mūziku nekā cilvēks, kurš izsaka sūdzību un Ophelia puse paveikta nodošana “. Tas nozīmē, ka 20. gadsimta mijā sākumā aktrisēm arvien biežāk izplatījās vīriešu daļas, ko bieži sauc par “brikešu” lomām, un ir iespējams, ka viena Londonas auditorijas grūtība ir tāda, ka Bernhardta Hamlets nav Šekspīra teksts, bet prozas tulkojums. Vairāk kā gadsimtu vēlāk Maxine Peake interpretācija tika plaši paustu atzinību, lai gan recenzenti joprojām koncentrējās uz sievietes lomu šajā lomā, kontekstualizējot to pret bagātīgo Hamletu sieviešu vēsturi un izpētot sievietes iespējas 21. gadsimta sākumā teātrī.

Šekspīra teātra ieradums izpētīt vairākas dzimumu iespējas un pat sieviešu centrālā iesaistīšanās šajā izpētē nav nesen parādība. Pirmā pasaules kara laikā Bloomsburjā būvētajā namā, kas tika uzbūvēts, lai piedāvātu atvaļinājumu karavīriem, kuri atvaļinājušies no priekšas, sieviešu biedrošanās grupa aicināja Šekspīra vadību un patriotismu, lai atļautu viņu izrādes. Ellen Terijs, viena no slavenākajām viņas dienas aktrisēm un viena no Šekspīra Hītes izpildītājiem, rakstīja, ka par Šekspīru bija jāmaksā “par sieviešu attaisnošanu viņa bezbailīgajās, izturīgajās, izlēmīgajās un saprātīgajās varoņās”. Inside the Hut, aktrises veica šekspīra karikatūras karikatūras: vienā reizē Terija pati spēlēja Venēcijas tirgotāja portiju, bet jaunākās aktrises atskaņoja Henrija V. Tas atbalsojās agrākajā karaļa darbā, kurā bija aprobētas rūpīgi izvēlētas sievietes rakstzīmes, piemēram, Portia vai haizivistiskā Kleopatra (Antonijs un Kleopatra), izmantojot Šekspīru, lai gan iedvesmotu un likvidētu politisko darbību.

 

1660. gada 8. decembrī notika kaut kas ievērojams. Tajā dienā sieviete, iespējams, Anne Marshall (vēlāk Quin vai Guin), pārcēlās uz Londonas Vere ielas teātra skatuves, lai spēlētu Desdemonu Otello producentā: Marshall ir pirmā ierakstītā profesionālā aktrise, kas uzņemas Šekspīra lomu, un viņa Londonas teātrī turpināsies ilga, kaut arī neiedomājama karjera. Viņas izpildījumam ir bakstera noslēpums, un prozolē, kas rakstīts īpaši šim nolūkam, Thomas Jordans aizrauj savu skatītāju ar provokatīvu aizraujošo aktrises ieskatu:

Es redzēju Lady drest;
Sieviete spēlē līdz dienai, mani nepareizi
Neviens cilvēks drēbēs vai lakats plakanā krāsā;
Sieviete man zināms.

Tāpat kā Šekspīra Otello prasīs “acu pierādījumus” par viņa sievas raksturu un uzvedību, Angļu Restaurācijas teātra auditorijai, šķiet, ir nepieciešams, lai sievietes klātbūtne uz skatuves “pierādītu” viņiem ar viņas netiešu atklāsmi ķermeņa viņu skatiens. Kā redzams no Otello frontispēka Nicholas Rowe 1709 izlaidumā, šis vojerītisks impulss raksturo lielāko daļu restaurācijas teātra.

Teātris šodien

Galvenais, kā tas bija, Annas Maršala zvaigzne pavirzīja, jo Desdemona nakts laikā nemainīja angļu teātri. Viena lieta, zēnu aktieri labi izpildīja sieviešu lomu Restaurācijā. 1660. gadā Pepys pazīstami sauca Edwardu Kynastonu, vienu no pēdējiem no šiem zēniem, “mīļāko sievieti, kuru kādreiz esmu redzējis savā dzīvē, tikai viņas balss nav ļoti labs”. Vēl vairāk, Marshall, iespējams, bija pionieris, bet, kad viņa aizgāja uz Vēres ielas stadijas, viņa aizveda vietu garās teātriskās angļu valodas līnijās, kuras, kaut gan bija prom no 17. gadsimta sākuma spēļu nama posmiem, faktiski izpildīja virkne citu vietu un veidu. Divi galēji piemēri sniedz ieskatu šai alternatīvā sieviešu vēsturē un Šekspīra teātrī.

Pirmā teātra sieviete ir bēdīgi slavenā Londonas pasaule: krustisks žogs Mary Frith, arī Moll Cutpurse (1584-1659). Aprīļa beigās vai 1611. gada maija sākumā Fortune spēļu namā parādījās pārsteidzošs brīnums. Middeltona un Dekerera Roaring meitenes izrādē, Frita dzīves sarežģīta versija, pati Moll Cutpurse noskatījās no skatuves, kad zēns rīkojās viņas pusē. Kad spēle bija beigusies, Frits ieņēma lutu, spēlēja, dziedāja un nomāca ļaudis

daudzi no viņiem domāja, ka viņa ir vīrietis, bet, ja kāds no viņiem nāks pie viņas nakšņošanas, viņiem būtu jāatrod, ka viņa ir sieviete.

Tuvumā posmam, kas vēl nav īsti par to, pārrobežu dressed Frith piedāvā ieskatu par to, kā kostīmi un dzimumu lomas varētu tikt izmantotas gan uz skatuves, gan ārpus tā.

Otra teātra sieviete uzsvaru liek centrā. Dānijas karaliene Anna (1574-1619), karaļa Džeimsa VI un I sieva, pasūtījusi un izpildījusi Jacobean tiesas maskas krāšņās teātra izrādes. Grezni vienreizēji pasākumi, kuros tika izmantoti tiesas pilni resursi, maska ​​bija elites sniegumu savā sirdī, un pirmajos gados 17 gadsimtā, sievietes bija maskas galvenajiem izpildītājiem. Tiesu stadijā Anna un viņas sievietes klusām, simboliskām lomām, radot nozīmi, izmantojot savu ķermeņa displeju un kustību. Faktiski tiesas maskas bieži atklāja sievietes ķermeni, sniedzot uzaicināto auditoriju redzamu pierādījumu par atšķirību starp brangledām sievietēm un pārrobežu apģērbtiem zēniem, kas rīkojās līdzās viņiem, un uzņēma runāto lomu, ka klusajām sievietēm tika liegta. Tas ir ekstrēms Ben Jonsona “Karalisko masku” priekšā, kuru izpildīja pie tiesas 1609. gadā. Tajā Anna un viņas sievas dejoja kā izcilus vēstures karalienes, izstājot groteskas raganas, ko vīriešu izpildītāji spēlēja sieviešu kleita.

Pēc tam sievietes bija daudz vairāk iesaistītas Šekspīra teātrī nekā Vulfa dusmas par Judīda Šekspīra zaudēto talantu vai 1630. gada decembrī Annas Maršala galveno brīdi. Vēsture ir mainījusies, parādot ilgu un enerģisku sieviešu līdzdalības tradīciju Šekspīra teātrī, pret kuru mēs spējam spriest par mūsu pašu dienu.

 

Avots: https://www.bl.uk/shakespeare/articles/shakespeare-and-gender-the-womans-part