Improvizācijas teātris

Improvizācijas teātris – moderns un aizraujošs teātra veids!

Pēc garas darba dienas vai pat nedēļas prātā rodas dažādas idejas, kā pavadīt brīvo laiku un atpūsties. Ja vienam labākā atpūta ir zvilnēšana dīvānā, tad citu uzlādēt spēs koncertu vai teātra apmeklējums. Vai zināji, ka viens no interesantākajiem veidiem, kā lieliski atpūsties un pavadīt jautru vakaru ģimenes un draugu kompānijā, ir improvizācijas teātra apmeklējums? Turpini lasīt rakstu un noskaidro, kas ir improvizācijas teātris, kur iespējams to skatīties un, protams, apgūt arī pašam!

Improvizācijas teātris ne vienmēr aizrauj visus skatītājus un dalībniekus. Ir cilvēki, kas to uzskata par vienu no kvalitatīvākajām teātra formām, citi to uzskata par radošāko un spontānāko mākslas formu, bet vēl citiem tas šķiet nenopietni. Kā tad īsti ir?

Improvizācijas teātris – kas tas ir?

Improvizācijas teātris, jeb, kā to dēvē zinātāji, – impro -, ir pēdējos pārdesmit gados kļuvis par ļoti pupulāru teātra veidu. Lai arī šķiet, ka tas ir salīdzinoši nesens teātra veids, šāda tipa priekšnesumi ir notikuši jau senākā pagātnē. Kur meklējami pirmsākumi?

 • 16.gadsimts. Šajā laikā Itālijā radās “commedia dell`arte”, kas tiek uzskatīts par mūsdienu improvizācijas teātra pirmsākumiem. Lielākā atšķirība vērojama aktieru izskatā uz skatuves – toreiz sejas klāja maskas, kas mūsdienu improvizācijas teātrī nav pieņemts.
 • Otrais improvizācijas teātra veida pagrieziena punkts meklējams 1860. gados. Tas tiek uzskatīts par teātra sporta kustības aizsākumiem. Toreiz radās forma, kas nosaka, ka uz skatuves atrodas divas komandas, kas savstarpēji sacenšas. Komandas izaicina viena otru, liekot skatītājiem parādīt dažādas etīdes, iekļaujot krietnu humora devu.

Bet ar ko tad improvizācijas teātris atšķiras no citiem teātru veidiem? Par to lasi raksta turpinājumā!

Ar ko atšķiras?

Klasisko teātra izrādi, lai vai kāda žanra tā nebūtu, ir redzējis gandrīz ikviens. Bet kā tad improvizācijas teātris atšķiras no klasiskajiem izrāžu veidiem?

 • Visa pamatā – improvizācija. Aktieri, improvizētāji, uzejot uz skatuves, nav sagatavojuši nekādus priekšnesumus, viņi izrādi rada no jauna sanākušo skatītāju priekšā. Tas arī padara šo teātra veidu tik interesantu, jo skatītāji, nākot to vērot, īsti nezina, kādu scenāriju gaidīt.
 • Saturs – veidots no etīdēm. Ja ierasts, ka parastās teātra izrādēs ir zināms scenārijs, katrs no skatītājiem var iztēloties, ar ko beigsies konkrētais mīlasstāsts, tad improvizācijas teātrī to izdarīt nav iespējams. Saturs tiek balstīts uz etīdēm, kuras izspēlē viena vai divas cilvēku grupas. Lai padarītu etīdi interesantāku, nereti tiek pievienots kāds uzdevums.
 • Galvenais ir jautrība. Cilvēki apmeklē improvizācijas teātri, lai atpūstos, izklaidētos un no sirds izsmietos. Improvizācijas teātra izrādes nebūs par likstām, bēdām vai dusmām – to mērķis ir cilvēkus atraisīt un izklaidēt.

Jāatzīst, ka improvizācijas teātris nav piemērots kuram katram, bet to ieteicams izmēģināt ikvienam, lai saprastu, ka šī teātra māksla nav tik vienkārša. Rīgā improvizācijas teātris ir salīdzinoši izplatītāks nekā citās Latvijas pilsētās, un te iespējami arī improvizācijas teātra kursi, kuros var apgūt visus pamatus un lieliski pavadīt laiku ar citiem improvizētājiem. Bet, ja vēlies no malas noskatīties, kā citi demostrē savu māksu, dodies uz kādu no izrādēm!

Improvizācijas teātris Rīgā

Lai dotos uz izrādi, nepieciešams iegādāties vien improvizācijas teātra biļetes un doties uz kādu no izrādēm. Latvijā ir vairāk nekā desmit dažādas apvienības, no kurām zināmākās ir:

 • Karaliskais improvizācijas teātris;
 • Rīgas improvizācijas teātris;
 • improvizācijas teātris “Spiediens”;
 • improvizācijas teātris “Makbets”;
 • improvizācijas teātris “Hamlets”;
 • improvizācijas teātris “Ārprāts” u.c.

Izbaudi savu brīvo laiku, pavadot to jautrā un bezrūpīgā gaisotnē. Atrodi izrāžu grafikus un iegādājies biļeti jau tūlīt vai iesaisties pats, apmeklējot kursus, jo improvizācijas teātris ir piemērots ikvienam, tostarp Tev!